04 kwietnia 2020

„Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”

1 Kor 10,31

Wstęp

Spożywanie posiłku jest ważną czynnością, jest bowiem okazją do spotkania, dzielenia się z innymi, okazywania sobie miłości i budowania jedności. Jezus często przyjmował zaproszenia do stołu, swoją Najświętszą Pamiątkę ustanowił przy stole, powiedział też że zaprasza do stołu w Domu Swojego Ojca. Kiedy kończy się święty post paschalny i spotykamy Chrystusa Zmartwychwstałego, chcemy razem z Nim zasiąść do wspólnego świątecznego stołu i wyrazić sobie wzajemną życzliwość podczas składania życzeń przy dzieleniu się jajkiem znakiem nowego życia.

Panie Jezu Chryste,

Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu; pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym Zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów; pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław + także  naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i Zmartwychwstanie nasze; pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że Ty jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Odpowiadamy: Amen.

Na zakończenie można się pomodlić np. w takich intencjach: za Papieża, Kościół, Parafię, rodzinę, przyjaciół, o zdrowie, za służbę zdrowia, o ustąpienie epidemii, zachowanie wiary w rodzinie, za zmarłych, o zbawienie i spotkanie przy stole Jezusa w niebie, każdy z członków rodziny może podać swoją intencję, a zakończyć wspólną modlitwą: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo czy Pod Twoją Obronę.

Niech Wasz dom będzie w tym czasie Domowym Kościołem ożywionym obietnicą Jezusa

„Gdzie dwóch, albo trzech zebranych w Imię moje, tam Ja jestem pośród nich”.

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY