SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Sakrament Namaszczenia Chorych nie jest „ostatnim sakramentem”, jak był dawniej nazwanym, lecz jest Sakramentem umocnienia w chorobie czy starości. Praktykowany jest w parafii przez odwiedziny z okazji pierwszych piątków, z okazji Dnia Chorego oraz Rekolekcji czy Misji parafialnych. Może być także udzielany, gdy zachodzi taka potrzeba na każdą godziwą i uzasadnioną prośbę, np. przed czekającą operacją.

Najczęściej ten Sakrament, jeżeli stan chorego na to pozwala, połączony jest z Sakramentem Pojednania i Pokuty oraz z Najświętszym Sakramentem Komunii. Potrzeba wtedy pomóc przygotować się choremu, (np. przez dobry rachunek sumienia, wspólną modlitwę), oraz należy przygotować stół, świecę, krzyż, wodę święconą.

Sakrament ten można przyjmować wiele razy w starości, chorobie czy niebezpieczeństwie utraty życia. Chorym, którzy utracili przytomność można udzielić tego Sakramentu jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że jako wierzący prosiliby o niego.