01 grudnia 2019

Czy potrafimy jeszcze czekać?

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tylko czy my - ludzie XXI wieku potrafimy jeszcze czekać?

Wciągnięci w pułapkę stresu i wiecznego pośpiechu biegniemy byle do przodu, byle nie odstawać od innych, nie zastanawiając się często po co. Nie potrafimy się zatrzymać, a co dopiero czekać? Już nawet chyba najczęściej nie chcemy czekać. Nie chcemy czekać, aż ugotuje się obiad, wypełniając stopniowo dom smakowitym aromatem, wolimy odgrzać gotowe danie szybko w mikrofalówce. Nie chcemy czekać, aż odłożymy pieniądze na coś, co nam się podoba, ucząc się przy okazji oszczędności i gospodarności, bo wolimy skorzystać z karty kredytowej. Nie chcemy czekać do ślubu z przeprowadzką (o seksie nie wspominając), bo przecież taniej i wygodniej mieszkać razem. Nie chcemy czekać na spotkanie, wolimy wszystko "przeklikać" na klawiaturze, niż porozmawiać, tracąc po drodze umiejętność komunikacji, empatii, tęsknoty, odwagę cywilną spojrzenia komuś w oczy. Trafnie opisał to zjawisko w swoim wierszu ksiądz Wojciech Węgrzyniak, który gościł u nas podczas niedawnych Misji Świętych z okazji 10-lecia parafii:

"kolędy przed Narodzeniem

małżeństwo przed ślubem

seks przed miłością

dom przed własnością

wypłata przed pracą

wyniki przed badaniami

osądy przed Ostatecznym

nie umiemy czekać

umrzemy przed śmiercią"

Może i wiemy więcej, ale czy jesteśmy lepsi od ludzi żyjących w czasach Chrystusa? Jak oni oczekujemy spełnienia naszych pragnień i potrzeb, których nijak nie może przecież spełnić mające się narodzić gdzieś Dziecię - choćby i Boże.

A mówiąc już o dzieciach - co znaczy "radosne oczekiwanie" wie z pewnością każdy rodzic oczekujący narodzin upragnionego dziecka. I w tej akurat sprawie niewiele się od czasów narodzin Chrystusa zmieniło. Nadal są ci, którzy ufają i czekają oraz ci, którzy zwołują uczonych, by dowiedzieć się, jakby tu zabić dziecię. Chociaż, gdy się dobrze zastanowić, wraz z postępem cywilizacji, Herodów jakby przybywa, a i rzeź niewiniątek odbywa się na coraz większą skalę.

Zmieńmy w tym Adwencie coś w swoim życiu, aby nie umrzeć przed śmiercią!

B.H.