25 marca 2023

Zgodnie z obietnicą dzieci w drugim dniu dowiedziały się, że nie tylko trzeba być dobrym, ale też trzeba o to dobro walczyć ze złem. Na podstawie bohaterów "Opowieści z Narnii" ksiądz Marek pokazał, że to trudne, ale bardzo potrzebne, aby zło nas nie zwyciężyło. Dlatego Pan Bóg wyposaża nas w potrzebną zbroję: w pancerz sprawiedliwości (byśmy umieli dzielić się z innymi), pas prawdy (wtedy, gdy idziemy do spowiedzi), buty (to modlitwa poranna), hełm zbawienia, miecz ducha (czyli Słowo Boże słuchane podczas Mszy św.) i tarczę wiary (to modlitwa wieczorna, by Anioł Stróż strzegł nas przed złem, gdy śpimy). Jeśli będziemy korzystać ze zbroi, będziemy stale po stronie dobra, po stronie Boga.

Młodzieży ksiądz Marek próbował pokazać Boga, jako prawdziwego przyjaciela, który pozostał naszym przyjacielem, aż do końca, oddał za nas życie, byśmy przez nasze grzechy nie umarli, ale mieli życie, które On nam daje  dzięki swemu Zmartwychwstaniu. To przyjaciel, który nie wypominał Apostołom i nam też nie wypomina zdrady, która i ich i naszym jest udziałem. Warto mieć takiego przyjaciela, a więc warto przychodzić do Niego, poznawać Go, by w końcu prawdziwie się z Nim zaprzyjaźnić.

Dorośli usłyszeli o dwóch kolejnych niezbędnych dla zbawienia naszego "kamieniach" - poście i pokucie, a mężczyźni mieli możliwość również wysłuchać poruszającego świadectwa wiary jednego spośród siebie.

Jutro Sakrament Pokuty i Pojednania. Chrystus czeka na każdego z nas. Trzeba tylko przyjść.

Drugi dzień Rekolekcji 24.03.2023