04 czerwca 2022

Obchodzimy dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Naturalne jest to, że dzisiejsza uroczystość zachęca nas do tego, aby po raz kolejny pochylić nad tajemnicą Ducha Świętego. Zobaczmy, że w każdą niedzielę i uroczystość wyznajemy w „Credo”: Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków. Jednocześnie uświadamiamy sobie dziś, że Osoba Ducha Świętego sprawia nam wciąż wiele problemu. Trudno jest nam mówić o Duchu Świętym. Trudno nam jest zrozumieć Jego tajemnicę.

Kiedy chcemy mówić o trzeciej Osobie Trójcy Świętej, często odwołujemy się do symboli, które mówią o Jego działaniu: wichru, ognia i wody, obłoku, światła, pieczęci czy też wspomnianej już na początku gołębicy. Chcemy w ten sposób wyrazić naturę Tego, który jest niewyrażalny, czyli naturę Boga obecnego w nas i w świecie. To on nas oświeca, poucza, inspiruje do działania i dodaje odwagi do dawania świadectwa o Chrystusie.

„Katechizm Kościoła katolickiego” bardzo jasno nam wskazuje, że miejscem naszego poznania Ducha Świętego jest Kościół, wspólnota żyjąca w wierze Kościoła. W tej wspólnocie odkrywamy osobę Ducha Świętego na wiele sposobów:

– w Pismach, które On natchnął;– w Tradycji, której zawsze aktualnymi świadkami są ojcowie Kościoła;– w Nauczycielskim Urzędzie Kościoła, któremu On asystuje;– w liturgii sakramentalnej, w której przez słowa i symbole Duch Święty prowadzi nas do komunii z Chrystusem;– w modlitwie, w której wstawia się za nami;– w charyzmatach i urzędach, które budują Kościół;– w znakach życia apostolskiego i misyjnego;– w świadectwie świętych, w którym ukazuje swoją świętość i kontynuuje dzieło zbawienia (KKK 688).

Bardzo piękne słowa o działaniu Ducha Świętego wypowiedział w 1968 roku metropolita Ignatios z Laodycei. Podczas spotkania ekumenicznego w Upsali mówił:

Bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika, ale w Duchu Świętym kosmos jest zmartwychwstały i wzdycha w bólach rodzenia Królestwa, Zmartwychwstały Chrystus jest tutaj, Ewangelia jest mocą życia, Kościół ukazuje życie Trójcy, władza jest posługą wyzwalania, misja jest Pięćdziesiątnicą, liturgia – pamiątką i zapowiedzią, ludzkie działanie jest przebóstwione.

Wszystko, cokolwiek Bożego dzieje się w Kościele, jest dziełem Ducha Świętego. Dzięki Niemu Kościół może przeżywać obecność i spotkanie z Chrystusem – swoją Głową. A więc to, co kiedyś Jezus Chrystus zapoczątkował na ziemi w sposób widzialny, Duch Święty kontynuuje w Kościele w sposób niewidzialny, uobecniając na bieżąco dzieło Chrystusa.

Skoro Duch Święty obecny jest w Kościele. Jest obecny również w każdym z nas, którzy ten Kościół stanowimy. Duch Święty jest przy nas tak, jak Jezus był przy swoich uczniach. Od momentu naszego chrztu świętego działa w nas nawet, gdy tego nie odczuwamy. Modli się w nas, gdy nie umiemy się modlić. Jako najmilszy z gości, jest – jak mówi Katechizm – naszym wewnętrznym nauczycielem, prowadzi nas do uświęcenia. I to jest Jego misja w człowieku.

Pewna kobieta opowiadała: Kiedy się budzę, nie otwieram od razu oczu. Boję się patrzeć na pogniecione firanki, niepodlane kwiatki i nieposprzątane mieszkanie. Najpierw mówię: Przyjdź Duchu Święty! Zapraszam Cię do całego mojego dnia, do wszystkich działań, do tego, co będę dziś robić.

Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego nieustannie. Nie bójmy się wzywać Go w różnych sytuacjach życia, zarówno w tych, które są sprawami ważnymi, ale i w tych zwykłych prozaicznych sytuacjach życiowych. A On z pewnością, jeśli Mu pozwolimy, będzie nas wspomagał. Duch Święty cały czas jest z nami, cały czas jest w Kościele, bo został dany Kościołowi na zawsze.

Przyjdź, Duchu Święty, roznieć w sercach Twoich wiernych płomień Twej miłości!

źródło:slowo.redemptor.pl

Niedziela Zesłania Ducha Świętego 05.06.2022