09 lipca 2021

Wyprawa w Pieniny.

3 lipca po porannej Mszy świętej 14 osób z naszej wspólnoty parafialnej pod kierownictwem księdza Marka wyjechało na trasę pienińskiej wędrówki. Mieliśmy przejść rezerwatem przełomu rzeki Białki pod Krempachami. Przywitało nas piękne słońce, świeże powietrze i szum górskiej wartkiej rzeki, która tu wyglądała bardzo spokojnie. W trakcie dojazdu pan przewodnik, który nam towarzyszył, zapoznał wszystkich z programem wyprawy i opowiedział co ciekawego będziemy mogli zobaczyć.

Nasza ciekawość miejsc wzrastała wraz z przemierzaną trasą, zwłaszcza, że szliśmy piękną krajobrazowo, przyrodniczo, ale też i filmowo krainą. Tutaj, bowiem, kręcono kadry filmu pt. "Janosik". Widzieliśmy więc pieczarę "zbójników", ale też miejsce bardzo cennych wykopalisk, w których znaleziono szczątki hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, renifera, a także amulety, ówczesną biżuterię i najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta!

Później podjechaliśmy do Dębna Podhalańskiego, gdzie zwiedziliśmy kościół św. Michała Archanioła - świątynię zbudowaną bez żadnego gwoździa z drzewa modrzewiowego i jodłowego, w której kręcono sceny ślubu Janosika i Maryny. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z 1335 roku. Jest w niej najstarsze tabernakulum wykonane z drzewa, pochodzące z XIV w., Krucyfiks z około 1380 r., w ołtarzu tryptyk z początku XVI w., posąg św. Mikołaja i haftowana chorągiew z wizerunkiem św. Stanisława biskupa wg tradycji zostawione przez wojska króla Jana III Sobieskiego. Jest tutaj także unikatowa polichromia na ścianach i suficie, w której doliczono się 77 motywów w 12 układach, namalowanych 33 naturalnymi (roślinnymi) kolorami.

Ze świątyni podjechaliśmy do punktu, z którego rozpoczęliśmy spacer uroczą ścieżką wzdłuż jeziora Czorsztyńskiego aż do zamku w Niedzicy, wybudowanego przez Węgra Kokosza Berzeviczego, który jego spadkobiercy zamieszkiwali do 1945 roku. Potem przeszliśmy oczywiście nad zaporę.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Szczawnica. Przewodnik w drodze opowiadał nam ciekawą historię tego uzdrowiska. Niestety spacery po nim uniemożliwił nam deszcz, który na szczęście przeszedł, gdy dojechaliśmy do wąwozu Homole. Niemniej pogoda nas już nie rozpieszczała i przeszliśmy tylko do połowy tego pięknego wąwozu.

Wycieczka zakończyła się wspólnym grillowaniem w pobliżu stadniny. Do Niepołomic wróciliśmy pełni wrażeń w dobrych humorach o 19.50. Dobra wspólnotowa atmosfera zachęciła nas do dalszych wspólnych wędrówek. Myślę, że 10 lipca na wycieczce do Sandomierza będzie nas dużo więcej.

Uczestniczka Maria

Parafia Jazy przeciera szlaki