24 grudnia 2022

 Dzisiejsza noc jest piękna i wzruszająca. Łatwo nam przychodzi zatrzymać się jedynie przy jej doczesnym wymiarze. Rodzinna atmosfera, choinka, wieczerza wigilijna, modlitwa, życzenia, kolędy śpiewane razem albo słuchane w telewizji lub radiu – to wszystko sprawia, że robi się cieplej na sercu, a ludzie wydają się być lepsi i milsi niż zwykle.

 Jak to pięknie, że przyszliście tej nocy od rodzinnego stołu wigilijnego do kościoła, do stołu Eucharystii. Jak to dobrze, że jesteśmy tutaj, aby razem świętować przyjście Boga na ziemię w małym Dziecięciu, które narodziło się w Betlejem. To małe Dziecię to Bóg-Człowiek Jezus Chrystus, jednorodzony Syn Boga! To On sprawił, że jesteśmy tu dziś. Nie kto inny, tylko On.

 To pięknie, że tak przeżywamy tę uroczystość! To dobrze, że wierzymy i dzielimy się radością naszej wiary! To pomaga nam bardziej otworzyć się na najważniejsze przesłanie tej nocy: Zwiastuję wam radość wielką (...); dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel (por. Łk 2, 10-11). Wydarzenie, które wspólnie przeżywamy, nie zatrzymuje się na tym, co doczesne, ale ma przede wszystkim wymiar wieczny. A może lepiej będzie powiedzieć, ma wymiar spotkania wieczności i teraźniejszości. Bóg staje się człowiekiem i nawiązuje z nami osobisty kontakt, aby napełnić ten świat widzialną Bożą obecnością i przekazać nam zaproszenie do świata, który nie przemija.

 Tej nocy po raz kolejny w naszym życiu Bóg przychodzi do nas w osobie małego Jezusa. Po co to czyni? Chce potwierdzić, że to On jest zapowiadanym Emmanuelem – Bogiem z nami. Staje się bliski każdemu z nas ludzi. Będąc w nas rozmiłowanym okazuje nam swoją miłość i pragnie przyciągać nas swoją czułością, rodząc się jako jeden z nas.

 W tę świętą noc chciejmy uświadomić sobie i przeżyć to osobiście, że rodzący się Jezus nie przychodzi po to, aby nam rozkazywać, ale by dać nam życie, karmić nas i okazywać nam swoją miłość. W takich słowach pisze o tym założyciel redemptorystów św. Alfons Maria de Liguori w Nowennie przed Bożym Narodzeniem:

„Syn Boży stał się małym, by nas uczynić wielkimi; oddał się nam, abyśmy my oddali się Jemu; przyszedł okazać nam swoją miłość, abyśmy odpowiedzieli Mu naszą miłością”.

 A włoska mistyczka, założycielka redemptorystek bł. Maria Celeste Crostarosa w medytacji na Boże Narodzenie dodaje:

„Bóg (…) przychodzi na świat, aby posiąść serce człowieka. Nie pragnie nic innego, jak tylko być kochanym”.

 Jak na to odpowiemy? W jednej ze swych medytacji św. Alfons Liguori zachęca nas w ten sposób: „Wejdźmy z wiarą do betlejemskiej groty; jeśli wejdziemy z wiarą, że to dziecko jest Synem Bożym, który z miłości do nas przyszedł na ziemię, który cierpi, aby zadośćuczynić za nasze grzechy, to czyż będzie możliwe nie dziękować Mu i nie kochać Go?” I dodaje: „Przyjmijmy Go więc z miłością, kochajmy Go i uciekajmy się do Niego we wszystkich naszych potrzebach”.

 Dlatego dziś, kolejny raz w moim życiu, z radością pochylam się nad żłóbkiem i uwielbiam w nim Boże Dzieciątko, wyznaję, że to mój Zbawca, Pan i Bóg! Uwielbiam małego Jezusa i zarazem dziękuję Bożej Opatrzności, że mogę kolejny już raz cieszyć się z Bożego Narodzenia. Dziękuję Bogu za tak wielką miłość, jaką mi okazuje.

 Zapraszam również i Ciebie: Zbliż się do Boga, który staje się tak bliskim człowiekowi, przyjmując w Jezusie nasze ludzkie ciało. Zatrzymaj się, by spojrzeć na żłóbek, na małego Jezusa, który rodzi się dla nas. Wpatruj się w Niego i podziwiaj Jezusa – cud Boskiej miłości. Powiedz Mu: dziękuję Ci, Jezu, ponieważ to wszystko uczyniłeś z miłości do mnie.

Ucz się miłości od Pana Jezusa! I kochaj Go tak, jak potrafisz. Zaproś Go i wprowadź na nowo do twojego domu. Niech On wypełni Twoje serce i odnawia Twoją rodzinę. Niech przemienia Ciebie i Twoją rodzinę ku lepszemu – nie tylko w święta, ale każdego dnia. Bo w ten sposób niebo łączy się z ziemią. A to jest najważniejsze orędzie tej nocy.

 

 

  źródło:slowo.redemptor

 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego 25.12.2022

NA ŻYWO

Parafia

Matki Bożej Różańcowej

Niepołomice - Jazy

Menu

© Copyright 2022 |  parafiambrniepolomice.pl

Dane Adresowe

 

Niepołomice-Jazy

Parafia MB Różańcowej

os. Suszówka 1,

32-005 Niepołomice

tel. 12 281 20 28

parafiambrniepolomice.pl

 

Nr konta bankowego parafii:

62861900060060060008080001

 

Dom Bożego Narodzenia

ul, Zabierzowska 24

32-005 Niepołomice

tel. 12 281 37 01

tel. 12 281 19 84