14 sierpnia 2021

W jednym z najstarszych kościołów maryjnych na świecie – rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej – jest ciekawa mozaika. Są na niej sceny z życia Jezusa i Maryi. Pierwsza odsłona to narodziny Jezusa. Widzimy Maryję, która trzyma na swoich dłoniach niemowlę. Ostatnia odsłona to zmartwychwstały Jezus, który jest już w niebie i w swoich dłoniach kogoś trzyma. Nieuważny obserwator myśli, że to też może być jakieś niemowlę. Jednak gdy uważniej przyjrzymy się, zauważymy, że Jezus trzyma w swoich dłoniach Maryję. Ta mozaika przedstawia wniebowzięcie Maryi.

 Tak jak wcześniej Maryja nosiła na swoich dłoniach Jezusa, tak u kresu ziemskiego życia zmartwychwstały Jezus zabiera z ciałem i duszą swoją ukochaną Mamę do nieba.

 Gdy przyjrzymy się życiu Maryi, możemy je wyrazić krótko – była to Kobieta wiary. Jej wiarę dostrzegamy w kluczowych momentach życia: zwiastowanie – narodzenie Jezusa – ofiarowanie w świątyni – wychowanie – gdy stała pod krzyżem swojego Syna – przy zmartwychwstaniu – w dzień zesłania Ducha Świętego. Całe Jej życie, dzień po dniu było oświecane wiarą. Wraz ze wzrastaniem Jezusa uczyła się wiary z dnia na dzień.

 Również dzisiaj potrzebujemy ludzi wiary na miarę Maryi. Jest to wyzwanie. Wielu ludzi żyje bowiem tak, jakby Boga nie było. Miara wiary na wzór Maryi to umiejętność dostrzegania obecności Boga w życiu. Od momentu poczęcia, w codzienności, w momencie odchodzenia z tego świata oraz w perspektywie wieczności. Wiara to wierność Bogu, przykazaniom, drugiemu człowiekowi.

 Dzisiejsze święto wskazuje nam, że warto żyć z Jezusem w czasie naszego ziemskiego życia. Kto z Nim jest w zażyłości na ziemi, tego nie zostawi On także po śmierci. Wybór Jezusa to decyzja każdego i każdej z nas. Po naszej śmierci wyboru dokonuje Bóg, na podstawie naszych wyborów. Możemy być pewni. Jeżeli wybierzemy Jezusa w tym życiu, po naszej śmierci nie zapomni o nas. Tak jak nie zapomniał o Maryi.

 W jaki sposób wybór Jezusa dokonuje się w naszym życiu? To codzienna modlitwa – rozmowa z Bogiem. To także Msza Święta i przystępowanie do Komunii św. Wybór Jezusa to także nasze codzienne wybory, to życie zgodnie z Ewangelią i przykazaniami. Pomocą w wyborze Jezusa jest regularne korzystanie z sakramentu pojednania i pokuty.

 Maryja, która została wzięta do nieba po swoim ziemskim życiu, to znak nadziei, że Bóg o nas pamięta. Ona jest pierwszą, która uwierzyła, że Jezus przyjdzie. Ona jest pierwszą, która podzieliła się tą wiadomością z Elżbietą. Ona jest też pierwszą z żyjących na ziemi, której ciało zostało wzięte do nieba.

 Módlmy się w dzisiejszą uroczystość, abyśmy tak jak Maryja, Matka Jezusa, przez całe nasze życie tu na ziemi wytrwali przy Nim, wytrwali w Kościele. Nasza wierność jest dla nas źródłem nadziei, że będziemy z Bogiem także przez całą wieczność.

o. Paweł Drobot CSsR

 

 źródło:slowo.redemptor

 

 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14.08.2021

NA ŻYWO

Parafia

Matki Bożej Różańcowej

Niepołomice - Jazy

Menu

© Copyright 2022 |  parafiambrniepolomice.pl

Dane Adresowe

 

Niepołomice-Jazy

Parafia MB Różańcowej

os. Suszówka 1,

32-005 Niepołomice

tel. 12 281 20 28

parafiambrniepolomice.pl

 

Nr konta bankowego parafii:

62861900060060060008080001

 

Dom Bożego Narodzenia

ul, Zabierzowska 24

32-005 Niepołomice

tel. 12 281 37 01

tel. 12 281 19 84